Østhavet
5 minutter lesetid

Hvem sa at avisannonser er avleggse?

Obs! Artikkelen er mer enn ett år gammel.
MYE LATTER: Både før og etter annonsen kom på trykk, har det vært mye latter fra både Aksel selv og mange andre. Arkivfoto: Dan Tore Jørgensen

Aksel Robertsens humoristiske annonse om at han ikke var knivstukket, er kanskje den mest leste annonsen i Østhavet gjennom tidene.

Saken fortsetter etter annonsen

6. februar endte annonsen hos den velkjente Instagramkontoen BAdesKen med over 180 000 følgere. Litt senere havnet hele saken i Amedia-systemet gjennom iFinnmark.no

BEKYMRET: En bekymret venninne sendte SMS til Aksels kone.

Godt lest

Mandag morgen hadde annonsen ca 4 400 likes hos BAdesKen, og et ukjent antall lesninger fra Amedias mange aviser. Saken om Aksel Robertsen hadde ikke bare havnet i Finnmarken, flere av konsernets aviser hadde også plukket opp den morsomme historien.

Mandag morgen kunne man se at både iFinnmark.no, Avisa Nordland, Helgelendingen, Lofotposten, Fremover, Ranablad, og enda flere nettsider, hadde publisert saken på nett.

STOR REKKEVIDDE: Aksel Robertsens humoristiske annonse har slått godt an landet rundt. Mandag morgen kunne man se at både iFinnmark.no, Avisa Nordland, Helgelendingen, Lofotposten, Fremover, Ranablad, og flere andre nettsteder, hadde publisert saken på nett.

Tullprat og rykter

At det florerer med usannheter og rykter om folk i Vardø er ingen nyhet. En fjær blir fort til 17 kilo ferdigslaktet kylling, det vet de fleste her i byen. Hva årsaken til dette er, får bli opp til psykologene å finne ut av.

30. januar ble fire personer pågrepet av politiet, og da ble det meldt om to personer med kuttskader. Dette var nok for ryktesprederne. Derfra ble Robertsen en del av tullpratet som spredte seg.

Aksel Robertsen visste fint lite om det som foregikk, ettersom han var hytta. Dagen etter fikk kona en SMS fra en venninne som lurte på om Aksel var «hel». Hun hadde hørt at Aksel var knivstukket og ble bekymret.

«Til info»

Robertsen tok det hele humoristisk og kom innom redaksjonen for å få inn en annonse. Og det skulle bli mye latter før annonsen var klar for å sende i trykken.

Til info

Jeg har ikke vært innblandet i hverken knivdrama eller slagsmål den siste uken.

Dette til orientering.

– Aksel

En liten sluttkommentar: Hvem sa annonsering ikke virker?

Saken fortsetter etter annonsen

Det er flere som påstår at annonser i papiravisen ikke virker. Vel, det er kanskje like sant som ryktene om Aksel Robertsen.

Følgene av disse påstandene/sannhetene er likevel alvorlige, og det handler om et annonsesalg i fritt fall, og dermed et alvorlig inntektstap for de mange avisene som i dag lever fra hånd til munn.

Man kan gjerne si at denne annonse ble lest fordi den var morsom og spesiell. Ja, nettopp! Så hvorfor ikke lage morsomme, spesielle eller provoserende annonser for arrangementer og ting som skal selges, eller hva det måtte være?

Andre «sannheter» sier at alle vet hva lokalbutikkene har i hyllene, så det er ikke noe poeng i å annonsere. Også dette har omtrent samme sannhetsgehalt om ryktene om Robertsen. Selvfølgelig kan man ikke forvente å få like mange lesere som artikkelen om annonsen, men med litt kreativitet kan man lage annonser som både blir lest og som sprer seg langt utenfor papiravisens rekkevidde.

Tenk litt på det, før du avviser gjennomslagskraften til en annonse i lokalavisen.