Østhavet
2 minutter lesetid

Varanger årbok 2019

Obs! Artikkelen er mer enn ett år gammel.

Tema for Varanger årbok 2019 er Varanger opp av asken: Gjenoppbygging, samfunnsutvikling og kulturreising.

Saken fortsetter etter annonsen
ANNONSE

Bakgrunn for temavalg er at det i år er 75 år siden brenning, evakuering og frigjøring av Øst-Finnmark. Boka handler derfor om mye av det som skjedde høsten 1944, men den handler om mye mer. Her er artikler som forteller om kreativiteten og optimismen som folket i Varanger viste i årene etter 1944, og da som en motvekt til alt det fæle som hadde skjedd i krigsårene. Her kan leses om planlegging og nybygging av private og offentlige bygg, båter, broer, kaier osv. Men også om det samfunnsmessige, det folkelige, det mer kulturelle, om stå-på-viljen og all dugnadsinnsats.

I boken finnes artikler om enkeltmennesket, om etterretningsvirksomhet i etterkrigsårene, om gjenoppbyggingsplaner, og lykkelig barndom i en gjenoppbyggingstid og om mye, mye mer.

Vardø bidrar med flere artikler som Gjenreisningen av Finnmark og Skal byen gjenreises på fastlandet? av Svavar Bjørnsson. Turid Lundgren har skrevet om Oppvekst i Vardø etter krigen. Frank Cato Lahti har snakket med sine besteforeldre om Å vokse opp i Vardø og Vestre Jakobselv under og etter andre verdenskrig. «Baja» er med i Merete Gusdal sin artikkel «Rocke-Baja». Alf Kramer har forsket i sin bestefars dagbøker og oppsummert dette i artikkelen Gjenreisinga.
Vardø er også med i artikkelen Om sykehusene i Øst-Finnmark før, under og etter krigen skrevet av Arnt Uchermann.

Boka koster kr. 260,- og er i salg hos Knut Bye Kolonial,  Asvo, Rema 1000 og Søndrevåg kiosl.