Vardøs nye redningsskøyte døpes neste uke

18. oktober er det invitert til dåp av redningsskøyta «Oscar Tybring V» på Honnørbrygga i Oslo. Skøyta ble gitt av Regjeringen Solberg, og skal stasjoneres i Vardø.
I 2020 bevilget Regjeringen Solberg 15 millioner kroner i ekstra tilskudd fra Justis- og beredskapsdepartementet til Redningsselskapet. Tilskuddet skal brukes til å styrke beredskapen i nord gjennom å sette inn en redningsskøyte i Vardø. Dette er første gang en redningsskøyte blir gitt fra folket til folket.

Utstyrt for de røffeste forholdene
Med sine nesten 25 lengdemeter, slepekraft på 23,5 tonn og toppfart oppunder 30 knop er RS 174 «Oscar Tybring V» flaggskipet i Redningsselskapets flåte. Skøyta kan holde store lasteskip unna fjæresteinene, og vil sørge for livsviktig beredskap i Øst-Finnmark og de røffe havområdene rundt.
Skøyta er oppkalt etter lege og forfatter Oscar Tybring, som tok initiativ til å opprette Norsk Selskab til Skibbrudnes Redning i 1891. I dag Redningsselskapet.
RS 174 «Oscar Tybring V» er bygget ved Swede Ship Marine AB i Djupvik i Sverige. Verftet har levert et 20-talls fartøyer til Redningsselskapet, fra våre minste båter i 8-metersklassen til våre aller største skøyter i Fosen-klassen.
Fakta RS 174 «Oscar Tybring V», Fosen-klassen
- Lengde: 24,7 m.
- Bredde: 7 m.
- Dybde: 1,45 m.
- Topphastighet: 29 knop
- Slepekraft 23,5 tonn
- Brannpumpe: 2000 L/min
Kilde: Swede Ship Marine AB
Redningsselskapet regner med at den nye redningsskøyten skal være på plass i Vardø 5. november.