Østhavet
2 minutter lesetid

Åtte nye besøksvenner – med hund

Obs! Artikkelen er mer enn ett år gammel.
UT I TJENESTE: Åtte nye besøksvenner med hund er snart klar for aktiv tjeneste etter å ha blitt kurset over to helger. Foto: Privat

Tidligere i år ble det søkt etter deltakere til besøkshundkurs. Leder i Vardø Røde Kors, Viktor Hansen, forteller at kurset nå er gjennomført. Kun noen småkurs og tilvenninger gjenstår, før hundene skal ut i tjeneste og på besøk.

Hansen forteller at Vardø Røde Kors over to helger fått utdannet åtte ekvipasjer som besøksvenn med hund. Instruktørene var fra Sør-Varanger og er nasjonalt godkjent for oppgaven.

Saken fortsetter etter annonsen

– Hundene er kvalifisert i forskjellige kategorier for besøk på institusjon eller «en til en»-møte. Nå kan dem som ønsker få møte en besøksvenn med hund, sier Hansen.

Snart klar for aktiv tjeneste

Vardø Røde kors har tidligere utdannet seks besøksvenner. Nå kommer det altså åtte besøksvenner med hund i tillegg.

– Husdyr har vist seg svært effektivt som sosialiserende virkemiddel overfor ensomme, eldre, demente etc. Det er noen småkurs og tilvenninger som gjenstår før hundene skal ut i aktiv og uniformert tjeneste, sier Hansen.

Bare å ta kontakt

Hansen legger til at Vardø Røde kors ønsker også å gi en takk til helsetjenesten i Vardø Kommune for lån av utstyr til besøkshundkurset, og avslutter.

– Om noen ønsker seg besøk av besøksvenner med eller uten hund kan de kontakte enten helsetjenesten i kommunen eller Bodil Pedersen i Vardø Røde kors.