Offisiell åpning av Domen utsiktspunkt

I månedsskiftet åpner Statens vegvesen Domen utsiktspunkt. Ordfører Ørjan Jensen står for den offisielle åpningen.
Rett før en kommer til Vardø, langs Nasjonal turistveg Varanger, ligger det sagnomsuste fjellet Domen. På toppen av fjellet har Statens vegvesen etablert et rast- og utsiktsbygg med storartet utsikt mot arktisk land, fjord og hav.
Ny attraksjon
Domen utsiktspunkt i Vardø består av tre små bygninger utført med rammeverk i stål, kledd med hvitkalket furupanel og norskprodusert Kebony-tre på innsiden, med et lett rosaskjær i glassene. Plasseringen av bygningene gjør at det vil være ly å finne uansett fra hvilken himmelretning vinden blåser. Domen utsiktspunkt støtter opp om satsingen på fugle- og naturopplevelser i Varangerregionen
Program på åpningsdagen
• Velkommen ved Fredrik Fløgstad, strekningsansvarlig Nasjonal turistveg Varanger, Statens vegvesen
• Arkitekturen ved Tormod Amundsen, Biotope
• Reiselivet ved Ingjerd Tjelle, daglig leder Ekkerøy Feriehus
• Kulturelle innslag ved dansegruppa Ænniti
• Åpning av Domen utsiktspunkt ved Ørjan Jensen, ordfører Vardø kommune
Enkel servering
Kan se flere hundre tusen sjøfugler
Arkitekt Tormod Amundsen i Biotope sier følgende om den nye attraksjonen:
«Et aspekt har vært å skape steder hvor lokalbefolkningen og besøkende kan sette seg ned og reflektere over Vardø og Varanger sin natur. På Domen kan man beundre den lille byen Vardø skjermet fra vær og vind. Havområdene rundt Vardø er verdenskjente for sitt yrende fugleliv og fra utkikkspunktet på Domen kan man på en god vårdag se flere hundre tusen sjøfugler!»
Økt lønnsomhet med turistvegstatus
I 2017 dokumenterte Menon Economics at reiselivsbedriftene langs Nasjonal turistveg Varanger hadde en merkbart sterkere verdiskaping enn sammenlignbare referanser regionalt og nasjonalt. I perioden 2010 til 2015 ble det påvist en verdiskapingsvekst på 15 prosent i året, noe som karakteriseres som en «svært sterk» utvikling. 44 bedrifter i Varanger ble analysert.