Østhavet
4 minutter lesetid

Klart for påmelding til sommerens friluftsskole

Obs! Artikkelen er mer enn ett år gammel.
MELD DEG PÅ: – Vi inviterer deg som er mellom 10 og 13 år til å delta på morsomme sommerdager med gamle og nye venner, skriver Finnmark Friluftsråd. Foto: Finnmark Friluftsråd

11. – 13. august arrangeres det friluftsskole i Vardø. Finnmark Friluftsråd forteller det jobbes med å få til aktiviteter på øya og på Smelror, og kanskje en tur til Hornøya også.

Saken fortsetter etter annonsen
ANNONSE

– Har du lyst til å fylle sommerferien med noe spennende, lære mer om friluftsliv og prøve forskjellige aktiviteter? Bli med på friluftsskole! Vi inviterer deg som er mellom 10 og 13 år til å delta på morsomme sommerdager med gamle og nye venner, skriver Finnmark Friluftsråd.

Foreløpig program

Det jobbes med å få til program som følger:

Tirsdag 11. august: Dette blir en dag med «bynært friluftsliv» med forskjellige aktiviteter rundt om på øya. Oppmøte rådhuset.

Onsdag 12. august: Vi prøver å få til tur til Hornøya.

Torsdag 13. august: Dagen blir enten med Smellror som base, eller den nye dagsturhytta ut mot Skagodden.

For å være med på friluftsskole, trenger du ikke noe annet enn klær etter været, gode sko, matpakke, drikkeflaske og en dagstursekk.

Detaljert program for dagene kommer. Pris kr 450,- som inkluderer alle aktiviteter, noe transport og mat/drikke. Påmelding gjøres på nettsidene til Finnmark Friluftsråd.

POPULÆRT: – Denne sommeren vil vi se mange hengekøyer og telt rundt omkring i norsk natur, skriver Norsk Friluftsliv. Foto: Eivind Haugstad Kleiven/ Norsk Friluftsliv

3 av 4 unge skal sove ute i sommer

Norsk Friluftsliv skriver at friluftsliv og naturopplevelser er populært i sommer. Nye tall fra Ipsos viser at flere unge enn tidligere nå planlegger å overnatte ute.

– Dette er svært hyggelige tall. Med tanke på hvor mange som sov ute bare i høst, er vi imidlertid ikke overrasket, sier Lasse Heimdal, generalsekretær i Norsk Friluftsliv.

Saken fortsetter etter annonsen
ANNONSE

I undersøkelsen oppgir hele 73 prosent av unge mellom 15 og 24 år at de planlegger å sove ute i sommer. Det er en økning på hele ti prosent sammenlignet med i fjor.

For befolkningen generelt er tallet 46 prosent, altså nær annenhver nordmann.

Det finnes noen regler

I utgangspunktet har alle som vil lov til å sette opp teltet sitt i utmark, men det finnes noen regler.

– Allemannsretten er på mange måter vår gratisbillett til naturen. Takket være den, kan du sette opp telt i utmark året rundt, men husk å holde minimum 150 meter avstand til bebodde hus eller hytter, sier Heimdal.

Han minner også om prinsippet om sporløs ferdsel i naturen.

– Rydd alltid teltplassen etter deg, og ta med søppelet ditt hjem. Husk at det kommer noen etter deg, som også ønsker å nyte naturen, sier generalsekretæren.