90 deltakere samlet seg til dyst under «Den store familieduellen»


Før påske oppfordret Frivilligsentralen alle familier som skulle tilbringe påsken i Vardø om å bli med på «Den store familieduellen». Folk tok utfordringen.
Arrangementet ble en stor suksess, kan kulturpilot Gry-Anita Kristiansen fastslå. Fra klokken 11 på formiddagen var hun klar til å ta imot deltakerne ved Vardø skole. Frem mot klokken 13 kom lagene i tur og orden for å delta.
– Vi har sendt ut 16 lag. Det vil si at det er omtrent 90 deltakere. Det er vi fornøyd med, sier Gry-Anita Kristiansen.
På kvelden var det sending på Radio Domen med vertene Bill Iversen Jostein Bakke, som bød på underholdning. Under sendingen ble svarene på spørsmålet fra duellen avslørt, og et av lagene ble trukket ut til å vinne.

Fin løype og solskinn
Siden det er mange som ville være hjemme denne påsken på grunn av koronakrisen, samt at også de tradisjonelle påskearrangementene på Votteskarhytta og Røde Kors-hytta utgikk i år, ville Frivilligsentralen lage litt moro ute i byen for folk.
Det var lagt opp til 10 poster på forskjellige steder langs gatene i byen. Hver post inneholdt en barneoppgave, en voksenoppgave og hint til neste post. Siste post var på Vardøhus festning.
Deltakerne satte pris på dette tiltaket. At været også var med, bidro til at påskestemningen steg noen ekstra hakk.
– Hele familien synes det var et supert arrangement. Gode spørsmål, fin løype og solskinn. Hva mer kan man ønske seg, sier Svein Harald Holmen.
– Arrangementet var kjempegøy for store og små. Morsomme og varierte oppgaver. Akkurat passe langt. Utrolig fint å se så mange familier sammen ute på spark, akebrett og til fots, sier Monica Esbensen.

Annerledes påske
For Susann Haagensen Robertsen var dette en litt annerledes påske. Vanligvis pleier hun å feire påsken i Paddeby sammen med familien. Nå har de laget påske hjemme.
– Vi er hvert år i Paddeby. Ungene synes jo selvfølgelig det er rart å være hjemme, men vi kose oss. Har pynta med påskepynt hjemme, laget oss borg i hagen med bålpanne. Her skal vi avslutte rebusløpet med grilling av pølser og varm kakao, sier Haagensen Robertsen.
Hun var gald for at det var laget i stand litt aktiviteter i byen.
– Det var kjempebra, og vi Koset oss masse på tur. Flott arrangement. Gry-Anita Kristiansen hadde laget til en annerledes påske. Den dama er utrolig kreativ og flink i det hun gjør.
Alle smittevernhensyn ble ivaretatt under løpet. Ingen måtte ta på oppgavearkene, samt at ett og ett lag gikk frem til hver post om gangen.








