
På vegne av Vardø kommune vil jeg ønske en god sommer til alle innbyggere i kommunen vår, og til alle besøkende.
Mange av oss vil tilbringe mye av sommeren i Vardø og Kiberg, hjemme eller på hytta, sammen med familie og venner. Jeg håper selvsagt på mange godværsdager, men uansett vær, sol, skyet, vind eller regn, så er det utrolig mange aktiviteter å ta seg til i Vardø i løpet av sommeren.
Jeg vil anbefale en av mange flotte Perleturer. Hengebrua, Syltevika, Østkapp, Oksevannet, Seglodden, Kavringen, er fantastiske turmål, pluss mange flere også korte turer.
Er du glad i lange fotturer, så har vi vakre Varangerhalvøya Nasjonalpark, du kan dra til Porthytta, eller helt opp til Bjørneskarhytta, eller over til Ordo. Stikk gjerne også innom Nasjonalparkutstillingen i Kiberg.
Er du glad i å fiske, så ligger både Komagelva, Sandfjordelva, Oksevannet, Kibergsvannet, eller Syltevikvannet, samt flere, bare og venter.
Om du kjenner noen med båt og kan dra ut å se knølhval, finnhval, vågehval, sel, nise og springer. Eller du kan rett og slett ta havnebåten ut til Hornøya med sitt spektakulære fugleliv.
Tusenårsstien med fantastiske Steilneset Minnested må besøkes. Ta gjerne en tur innom et av våre museum, Pomormuseet eller Partisanmuseet, og selvsagt også Festningen. Opplev gjerne litt av krigshistorien på Kibergsneset, men mange byggverk fra krigen. Harbakken ved Hamningberg, eller ørneredet i Vardø, er også vel verdt turen.
En opplevelse er det også å besøke et av mange fugleskjulene i kommunen, eller ta med noe i sekken og besøk noen av de fine bålplassene som er etablert.
Midnattssolen og godvær kan også nytes fra fyret på Skagodden, Klondyke, Østkapp eller domen, eller fra moloen eller valen, med fantastiske bilder.
Kjører du den unike turen til Hamningberg, får du vår geologiske historie helt opp i dagen, og ved veiens slutt ligger flere kafeer og venter.
Sommeren byr også på mange ulike arrangement. Selvsagt årets høydepunkt Pomorfestivalen, men også Villaksens dag i Sandfjord, Andeløpet i Komagvær, og 10-årsjubileum for Steilneset minnested.
For ungdommen er det også mange tilbud. Det arrangeres Sommerskole og friluftsskole. Bassenget vil være åpent, og Ungdomsklubben vil gi tilbud til barn og ungdom.
Våre mange utesteder vil også gi deg gode tilbud. Besøk gjerne Nordpol Kro, Meieriet, ABC eller Pakora. Stikk også en tur innom Varangerkokkens kafetilbud på Infohuset.
I Vardø og Kiberg er det altså utrolig mange muligheter til en aktiv og opplevelsesrik sommer.
Jeg ønsker alle sammen en riktig god sommer. Ta vare på hverandre og nyt ferien, sommeren, og godværsdagene.
Hilsen Ørjan Jensen
Ordfører i Vardø kommune