
Samovarteateret åpner Dansefestival Barents med forestillingen «SKÅR – av tro, håp og kjærlighet» onsdag 9. november, men før dette skal forestillingen på turné i Finnmark, inkludert en tur innom Vardø.
«SKÅR – av tro, håp og kjærlighet» er en episodisk forestilling med tekst, dans og musikk – bygd på minner som er delt med oss.
– Minner som blir fortalt så levende at de blir et felles minne
Forestillingen har blitt til gjennom samtaler rundt kjærlighet, matoppskrifter og minner. Minner som sitter i kroppen, og som kan være med å påvirke valg. Minner som endres gjennom tiden, minner knyttet til mat og tradisjoner. Og minner som blir fortalt så levende at de blir et felles minne.
«Gjennom hele forestillingen vil alle finne opptil flere kaffeslabberassekvenser man føler seg hjemme i … Det er nettopp det gjenkjennbare i dette originale prosjektet som er stykkets store styrke, og ikke minst oppskriften på en minnerik forestilling.» – SVA
Forestillingen passer for ungdom, unge voksene og alle som én gang har vært det.
Forestillingen hadde premiere 12. februar 2022 under Vinterlysfestivalen i Mo i Rana og ble spilt under Barents Spetakkel i Kirkenes.
Turné i Finnmark høsten 2022
Kirkenes, Samovarteateret/Sør-Varanger kultursal
Vardø, Flerbrukshuset
Vadsø, Kultursalen
Tana, Miljøbygget
Båtsfjord, Skansen
Hammerfest (Dansefestival Barents), Frityren
Økonomiske bidragsytere:
Barents Kult, Sør-Varanger Utvikling og Samovarteateret