
27. – 30. oktober får Vardø sin aller første filmfestival når Komafest: Crossings sparkes i gang. Dette er, ifølge arrangøren, den eneste norske filmfestivalen øst for Nordkapp.
– Gjennom fire dager skal vi vise om lag 50 norske og internasjonale filmer. Felles for alle filmene, er at de omhandler temaet crossings, som har blitt tolket av filmskapere i ulike retninger. Vi har filmer for voksne og unge, og skal vise filmene i ulike pop-up-kinoer, forteller Bertine Tønseth.
En rekke ulike arrangementer
– Vi skal også ha ulike arrangementer, som kino-middag, utendørsvisninger, panelsamtaler og filmvisninger for skoler og eldrehjem. Blant annet får vi besøk av to russiske filmskapere, som skal vise filmen «How Big is the Galaxy», delta på panelsamtale og ha workshop for medieelevene ved Vardø vgs, forteller Tønseth.
Tema for panelsamtalene blir ytringsfrihet, Norge-Russland-samarbeid i dag og etikk og moral i film. I forbindelse med filmfestivalen har de også hatt filmworkshop for en skoleklasse ved Vardø skole og ungdommer i Kirkenes. Disse vil også få sin egen visning under Komafest: Crossings.
Mange involverte
Festivalen skapes av Komafest i samarbeid med en rekke lokale aktører. Zoë Schmederer (Tyskland) er kurator for filmprogrammet. Festivalen er støttet av BarentsKult, KORO, Kulturrådet, Troms og Finnmark fylkeskommune og Vardø kommune.
Samtidig er det behov for frivillige for å få festivalen til å gå rundt.
– Vi har ulike arbeidsoppgaver, og trenger frivillige fra 27. – 30 oktober. I retur får du mat mens du jobber og festivalpass til å se filmer de dagene du ikke jobber. Send oss en melding eller mail til crossings@komafest.com hvis du vil bidra, oppfordrer arrangøren.
– Tusen takk til Vardø barnehage og ASVO-Vardø for hjelp til festivalplakatene! Sofia (3) er kunstneren bak denne. Snart blir ulike småkunstneres verk å se rundt omkring i Vardø.