Østhavet
5 minutter lesetid

Veronika Karlsen fikk Kulturstipend

Obs! Artikkelen er mer enn ett år gammel.
HÅPER Å SYNGE IGJEN I VARDØ SÅ SNART SOM MULIG: I forrige uke kom nyheten om at Veronika Karlsen fikk Kulturstipend 2019 fra Ishavskraft. Bildet er fra en konsert i Valhall under årets Pomorfestival, og hun kommer gjerne tilbake for å synge mer. Foto: Dan Tore Jørgensen

Veronika Karlsen (23) var en av seks som mottok Kulturstipend 2019 fra Ishavskraft. Og pengene kommer godt med mens hun fortsetter sin utdannelse.

Saken fortsetter etter annonsen
ANNONSE

Karlsen kommer som kjent fra Vardø, og hun har nylig fullført en bachelor i klassisk sang. Nå jobber hun mot en mastergrad.

Tar sangtimer i Tyskland og vil gjerne synge i Vardø

– Jeg er veldig glad for å få dette stipendet. Jeg har jo fullført min bachelor nå og jobber mot å søke en master i opera, sier Karlsen.

Pengene fra stipendet går til sangtimer i Tyskland og til å delta på mesterklasser.

– Jeg var helt avhengig av stipendet for å kunne gjennomføre dette, sier en fornøyd Veronika Karlsen.

Vardø var så heldig å få høre Veronika Karlsen under Pomorfestivalen 2019, og Karlsen vil gjerne komme tilbake.

– Jeg håper å synge i Vardø så snart som mulig, men jeg har dessverre ingen konkrete planer enda. Jeg håper jo at Pomorfestivalen kan ta tilbake de klassiske lunsjkonsertene, da er det noe jeg virkelig ønsker å være med på!, sier den unge sangeren.

Kulturstipend 2019

På nettsidene til Ishavskraft kan man lese at Kulturstipendet er etablert for å gi støtte og anerkjennelse til ungdommer mellom 15-25 år som ønsker å gjøre sitt kulturuttrykk innen kunst, musikk, dans eller drama til en levevei.

«Som samfunnsaktør med fokus på bærekraft og fremtida for barn og unge, er det viktig for Ishavskraft å være en støttespiller for mennesker og organisasjoner som jobber for et inkluderende og aktivt lokalmiljø. Ishavskraft bidrar derfor med støtte til både idrett og kultur i våre nordligste fylker. Kulturstipendet er på til sammen kr. 100.000, og kan tildeles én, eller fordeles på flere søkere som innfrir vilkårene. Kandidatene skal være fra, eller bo i Nord-Norge – fortrinnsvis i Finnmark eller Troms», skriver selskapet.

Juryen i Ishavskraft har besluttet å tildele Kulturstipendet for 2019 til følgende talenter:

Veronika Karlsen

Veronika er 23 år og kommer fra Vardø. Hun har nylig fullført bachelor i klassisk sang.

Elias Lien

Saken fortsetter etter annonsen
ANNONSE

Elias er 18 år og er oppvokst i Tromsø. Han har spilt fiolin siden han var 6 år og er i dag elev ved Edvard Munchs videregående skole i Oslo og tilknyttet Barrat-Due musikkinstitutt.

Ida Holm Olaussen

Ida er 23 år og kommer fra Alta. Hun studerer bachelor i utøvende horn ved Norges Musikkhøgskole.

Karoline Olsen Stensland

Karoline er 24 år og kommer fra Tromsø. Hun går på masterutdanning ved Musikkonservatoriet i Tromsø.

Not My Time To Die

Som ett av to band i Bukta Battle vant Not My Time To Die innspilling av singel og musikkvideo og en spillejobb på Bukta. Bandet består av en gjeng unge gutter og spiller energisk rock og gir av seg selv med ellevill energi.

Ringo Moon

Ringo Moon er det andre bandet i Bukta Battle som vant innspilling av singel og musikkvideo og en spillejobb på Bukta. Bandet spiller herlig poprock og er en sjarmerende gjeng med stor spilleglede.