Østhavet
4 minutter lesetid

Blir internasjonalt fiskekrimsenter

Obs! Artikkelen er mer enn ett år gammel.
GOD STEMNING: Det var god stemning da fiskeri- og sjømatministeren besøkte Vardø Trafikksentral i sommer og overrakte nyheten om flere stillinger og opprettelsen av et internasjonalt senter.

Da fiskeri- og sjømatminister Odd-Emil Ingebrigtsen besøkte Vardø tidligere i sommer offentliggjorde ministeren opprettelsen av et internasjonalt fiskekrimsenter, “International Blue Justice Tracking Center”.

Saken fortsetter etter annonsen

Ved den felles analyseenheten for Fiskeridirektoratet og Kystverket som er lokalisert ved Kystverkets sjøtrafikksentral i Vardø blir det nå etablert et internasjonalt fartøyssporingssenter. Senteret skal hjelpe utviklingsland i kampen mot ulovlig fiske, heter det i en pressemelding fra Nærings- og fiskeridepartementet.

-Jeg er veldig stolt over at det solide fagmiljøet på fartøyssporing i Vardø nå styrkes i sitt overvåkingsarbeid i norske havområder, i tillegg til at vi etablerer en egen del som i enda større grad enn før skal komme utviklingsland til gode. Ulovlig fiske er et stort og alvorlig globalt problem hvor alle store havnasjoner må bidra og dette er ett av våre bidrag, sier fiskeri- og sjømatminister Odd Emil Ingebrigtsen (H) i pressemeldingen.

PERFEKTE STEDET: At Vardø er det perfekte stedet for det nye senteret var de ansatte enige om. – Nå kan man bygge videre på den kompetansen vi allerede har, sa Ståle Sveinungsen. Fra venstre Camilla Riise, Ståle Sveinungsen. Alexander Pedersen, Sigurd Richardsen, Bjørnar Myrseth, Kjell-Arild Brækkan og Odd Emil Ingebrigtsen.

Tillitserklæring

Under et besøk på sjøtrafikksentralen kunne ministeren fortelle at det ville komme to nye stillinger.

– Et av disse årsverkene skal være dedikert til «Blue Justice» og bistå andre land som ikke har så mye ressurser. Her har dere spisskompetansen til dette, sa ministeren under offentliggjøringen.

Bjørnar Myrseth ved analyseenheten er glad for å få nye oppgaver og flere ansatte.

– Det er en tillitserklæring. Vi har jobbet lenge for å få den kompetansen vi har, og har også erfaring med fiskekrim og kompetanseutvikling andre land, sa Myrseth 

POLITISK RÅDGIVER FRA VARDØ: Vanja Terentieff er fiskeri- og sjømatministerens politiske rådgiver. – Jeg setter stor pris på å gjestfriheten her og det å få høre «velkommen hjem» her i Vardø, selv om det er mange år siden jeg flyttet herfra. Vi kom på en dag da sola skinte og man ble litt euforisk av hele opplevelsen med å komme hjem, sa hun. Hun mente man kan merke et positivt taktskifte i Vardø, hvor man er mer fokusert på muligheter, selv om det er fortsatt ting det må tas tak i.

Internasjonal satsning

Saken fortsetter etter annonsen

Senteret blir tilknyttet regjeringens internasjonale Blue Justice satsning mot fiskerikriminalitet som har stor tilslutning. Så langt støttes det av 36 stater fra hele verden og det forventes en rekke nye tilslutninger utover høsten – blant annet fra Karibia.

-Senteret må utvikles i takt med utviklingslandenes behov og det vil i år bli lyst ut en ny stilling som skal, i tillegg til det øvrige miljøet ved analyseenheten, holde i den internasjonale satsningen, sier Ingebrigtsen i pressemeldingen.

Senteret vil også støtte seg på et internasjonalt fagmiljø som støttes gjennom en rekke prosjekter under Blue Justice initiativet. Viktige partnere vil være de to FN-organisasjonene UNDP (FNs utviklingsprogram) og UNODC (FNs kontor mot narkotika og kriminalitet).