Mer politi alene løser ikke utfordringene våre
Jeg er enig med Trygve Slagsvold Vedum og Senterpartiet i at vi trenger politi i hele landet. Folk skal føle trygghet, og politiet skal være til stede når det trengs.
Men jeg tror ikke mer politi alene løser de største utfordringene vi står overfor.
Skal vi bekjempe rusproblemer, utenforskap og fraflytting, må vi også se på årsakene. Mennesker trenger arbeid, ansvar, mestring og framtidstro. De trenger å kjenne at de er en del av fellesskapet og at de bidrar.
Som finnmarking ser jeg disse utfordringene hver eneste dag. Vi har store ressurser rundt oss, men altfor mange opplever at mulighetene blir færre. Unge flytter ut, arbeidsplasser forsvinner, og lokalsamfunn blir svekket.
Da Norge bygde opp olje- og gassnæringen, satte vi oss tydelige mål og brukte økonomiske virkemidler for å skape arbeidsplasser, kompetanse og verdier. Vi satset, og vi lyktes.
I dag trenger vi noe av den samme viljen til å satse. Ikke bare på landbruk, men også på fiskeri, fiskeforedling, kystindustri og annen lokal verdiskaping.
Her i Finnmark har vi fisk, energiressurser, mineraler, natur og dyktige mennesker. Mulighetene er der. Spørsmålet er om Norge er villig til å satse økonomisk for å skape arbeidsplasser og framtidstro i lokalsamfunnene våre.
For meg må Senterpartiet være partiet for hele Distrikts-Norge – både innlandet og kysten. Vi må føre en politikk som gjør at verdiene våre i større grad skaper arbeidsplasser der ressursene finnes.
Sterke lokalsamfunn bygges ikke bare med flere politifolk. De bygges med arbeid, mestring, verdiskaping og tro på framtiden.
Vi fikk det til før. Vi kan få det til igjen.
Geir Adelsten Iversen, Hasvik Senterparti



