Østhavet
3 minutter lesetid

Kvinnedagen: Stor markering med tog og appeller

Obs! Artikkelen er mer enn ett år gammel.
HOVEDTALER: Kirsti Bergstø var hovedtaler. Alle foto: Karina Trondal

De siste årene har kvinnedagen blitt markert i Vardø. Fredag kveld var det duket for et stort arrangement på Unnis Kaffebar. Der var hovedtaler Kirsti Bergstø, nestleder i SV. Hun tok opp sekstimersdagen, forsvar for retten til abort og deltidsstillinger i omsorgsyrkene, som rammer kvinner som ikke får tilgang til hele stillinger.

Saken fortsetter etter annonsen
MANGE: Det var fullt på Unnis.

Videre talte Line Karlsvik. Hun har forsket på seksualisert vold som strategisk våpen i krig. Hun understreker at lovverket i dag gir Norge muligheter til å tiltale og straffe krigsforbrytere. Foredraget hennes var sterkt. Hun viste til områder i verden med krig, og hvordan kvinner og barn brukes for å destabilisere fienden og lokalsamfunn.
Johannes Bredesen var appellant over skjerm fra Tromsø. Vardøværingen studerer for tiden juss ved Universitetet i Tromsø. Han tok særlig opp forsvaret av abortloven.

FRA TINGHUSET: Fra tinghuset i Tromsø holdt Johannes Bredesen appell. Han talte sterkt for abortloven.
ANSVARLIG: Synnøve Eikevik er blant initiativtakerne til markeringen.
ABORT OG FLERE KVINNER I BYSTYRET: Parolene i toget var retten til fri abort, samt at det må jobbes for å få flere kvinner i bystyret.
FEIRET KVINNEDAGEN: Det er ikke første gangen disse damene markerer kvinnedagen. De synes det var utrolig morsomt at det var så mange på markeringen
HOLDT STERKT FOREDRAG: Zebib Bredesen og forsker Line Karlsvik i toget. Karlsvik holdt et sterkt foredrag om seksualisert vold som strategisk våpen i krig.