Østhavet
2 minutter lesetid

Likt antall medlemmer i fellesnemnda

Obs! Artikkelen er mer enn ett år gammel.

Likt antall medlemmer i fellesnemnda – en forutsetning for å se fremover og utvikle Norges nordligste og viktigste region. Venstre i Troms og Finnmark har lenge vært enige om å skape et godt grunnlag for samarbeid om Norges nordligste og viktigste region – Troms og Finnmark fylke. Vi legger ikke skjul på at vi er svært fornøyd med Venstres og KrFs arbeid i Stortinget for å få vedtatt en nødvendig desentraliseringsreform.

Saken fortsetter etter annonsen

Flertallet i Finnmark fylkesting har skapt en vanskelig situasjon gjennom å utsette valg av medlemmer, noe som har ført til et tidstap på snart et år. I denne helt spesielle situasjonen mener vi det på alle måter nå er riktig å ha en fellesnemnd med likt antall medlemmer fra fylkestingene i Troms og Finnmark.


Venstre i begge fylker er enige om vi må rigge en organisasjon som er funksjonell og gir oss mulighet til å utvikle vår region på alle samfunnsområder.


Vi ser for oss at med de nye ansvarsområder og oppgaver som blir overført fylkeskommunene etter 1.1.2020, bør det vurderes å innføre en parlamentarisk styringsform. For at det nye fylkestinget skal ha anledning til å innføre parlamentarisme, fremmer vi denne uken forslag som skal behandles i både Troms og Finnmark sine fylkesting. Men den endelige beslutningsmakt skal fortsatt ligge til fylkestinget.


Venstre går inn for en fordeling av ledelse mellom Tromsø, Vadsø og Alta. Ansatte i dagens administrasjon er sikret ansettelse ut 2024. Reduksjon kan i denne perioden kun skje gjennom vakanser.


Videre vil Venstre at de nye oppgaver skal spres til alle bo- og arbeidsmarkedsregioner i Troms og Finnmark, slik Venstre har forutsatt under behandlingen i Stortinget. Vi skal styrke og utvikle hele det nye fylket!


Irene Dahl og Trine Noodt, nominerte listetopper i Troms og Finnmark