Studenter i praksis: Voldsofferkontoret scorer høyt

– Det er helt sykt spennende her! Vi får jobbe med mange forskjellige saker og være med i hele prosessen. I tillegg er det utrolig trivelige folk som jobber her.
Det forteller Mille Johanna Lorentzen Lund og Johannes Bredesen som har praksisuker ved Kontoret for Voldsoffererstatning. Begge er til daglig studenter ved Det juridiske fakultetet ved Universitetet i Tromsø. Der holder de på å ta femårig masterutdanning innen rettsvitenskap.
Nærmer seg juristyrket
– Vi er på vårt fjerde studieår nå, så det nærmer seg slutten på utdanningen og starten på å være jurist. Nå har vi praksis for første gang. Praksisen skal vare i fire uker og er obligatorisk på fjerde året, forteller de to.
De to studentene forteller at de er om lag 130 studenter i sitt årskull. I starten er det vanlig med om lag 250 studenter, men mange hopper av i løpet av andre og tredje året. Det er vanlig at omtrent 75 studenter fullfører utdanningen i løpet av normert tid.

Hvorfor Vardø?
– UiT har ferdig utvalgte arbeidsplasser over hele landet som vi kunne velge mellom som praksisplass. For oss var valget om Vardø naturlig, sier Mille og Johannes.
Johannes er vardøværing og Mille har familietilknytning til Vardø. Både Mille og Johannes er enige om at praksisen på kontoret har gitt mersmak. Begge ser for seg at Vardø kan være en potensiell framtidig arbeidsplass.
– Jeg har vært inne på tanken flere ganger og det er ikke umulig at det blir Vardø etter studiene om sjansen byr seg, sier Johannes.
– Det er ikke umulig. Jeg har familie her og et lite familiehus, som jeg bor i nå som jeg er her. Vi trives utrolig godt her, sier Mille og Johannes sier seg enig.
Spennende og trivelig arbeidsplass
Johannes forteller at han ble oppmerksom på juristyrket særlig gjennom yrkesmesser gjennom sin tid på ungdoms- og videregående skole. Etter å ha gått flere år på studiet anbefaler han flere vardøværinger å ta utdanningen som også kan gi jobb i Vardø i framtiden.
Studentene blir fortalt at alle får jobb når utdanningen er ferdig, og samtidig at jobbmulighetene er mange. I det private kan det være noe høyt karakterpress og konkurransen er hard. Uansett er det flere spennende jobbmuligheter, og Kontoret for Voldsoffererstatning scorer høyt som en mulig framtidig arbeidsplass.
– Det er spennende arbeidsoppgaver, vi har fått være med på saksbehandling og å skrive vedtak. Ikke minst er det et utrolig bra arbeidsmiljø og trivelige folk. Samtidig er det et ungt miljø, det virker som et fint sted for nyutdannede, mener de to.
Praksis ble til mange år i Vardø
Siden kontoret ble etablert 1. september 2003 har det vokst seg fram til å bli en stor arbeidsplass i lokalsamfunnet.
– Vi er 33 ansatte her i dag, eller 35, med de to som har praksis her. Av disse er det 21 jurister, altså to tredjedeler, sier assisterende direktør Terje Kofoed.
-Vi er godt fornøyde med praksiskandidatene, i år som tidligere. Vi har praksisavtale med Universitetet i Oslo og Tromsø. Det er en god ordning. Flere av de som har hatt praksis eller sommerjobb her tidligere, har kommet tilbake etter endt utdanning og fått fast jobb, forteller Kofoed.
En av disse er avdelingsdirektør Ivar Andre Holm. Han hadde praksis ved kontoret under sin utdanning i 2005. Etter dette ble det også fast jobb i Vardø for han.
Vardø overrasker
Holm forteller om mange som er blitt overrasket over jobben og stedet.
– Mange av de som kommer hit, både til praksis og som ansatte, blir overrasket. Både over hvilken spennende jobb man får her, over stedet og det gode arbeidsmiljøet, sier Holm. Om årets praktikanter er det bare godord å hente.
– Vi er kjempefornøyde, avslutter Holm.